704953-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taktiska och kreativa produktionstjänster 2023
Referensnummer: 22267
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser produktionstjänster för Umeå Kommun.
Syftet är att utveckla och säkerställa Umeå kommun som en attraktiv arbetsgivare, organisation och plats. Det kan handla om insatser internt och självklart även lokalt, regionalt och nationellt. Det gör att vi har behov av varierande och komplexa tjänster från en mångsidig samarbetspartner. En leverantör som vill bidra med kostnadseffektiv, kreativ och mätbar kommunikation som ger effekt för platsen Umeå och organisationen Umeå kommun.
Ytterligare beskrivning av uppdraget hittas i bilaga "22267 Taktiska och kreativa produktionstjänster 2023".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79341500 Flygreklam, 79342000 Marknadsföring, 79342100 Direktreklam, 79342200 Säljfrämjande åtgärder, 79342300 Kundservice, 79342400 Auktionstjänster, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92331000 Tjänster på mässor och nöjesparker, 92331100 Tjänster på mässor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen