704992-2022 - ÄndringSverige-Nyköping: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsentreprenad Östra infarten, objekt 2 och 5
Referensnummer: KK22/902
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar följande åtgärder, fördelat på två objekt:
Ombyggnation av korsningarna Brandkärrsvägen-Gustavsbergsstigen och Brandkärrsvägen-Stockholmsvägen till en cirkulationsplats. Lennings väg söder om Trafikverkets cirkulationsplats byggs om till 2+2 körfält.Två befintliga busshållplatser handikappanpassas.Belysningsåtgärder samt trygghetsskapande arbeten runt om en befintlig gc-tunnel. Gång och cykelvägen anpassas till befintlig GC-väg för att i så stor omfattning som möjligt använda det befintliga vägnätet.Byggnation av fri högersväng från Stenbocksvägen till Lennings väg vid cirkulationsplatsen Påljungshage.