70502-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Malmö: Försäkringar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av försäkringsskydd
Referensnummer: 2021-02-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sysav har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och efter denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Länsförsäkringar Skåne avseende egendoms- och avbrottsförsäkring för Sysavs verksamhet. I egendomsförsäkring ingår bland annat ett försäkringsskydd för bolagets byggnader, maskiner och inventarier. Avbrottsförsäkringen innefattar bland annat ett försäkringsskydd vid avbrott i Sysavs kraftvärmeverk och verksamheten för Farligt Avfall.
Avtalets totala värde, inklusive optioner, uppgår till maximalt 18 MSEK. Avtalstiden är 1 år med möjlighet till 1 års förlängning i det fall förutsättningarna att genomföra en annonserad upphandling inte har förändrats i september månad 2021 då det beräknas krävas minst nio månaders arbete för att genomföra en ny, annonserad upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser egendoms- och avbrottsförsäkring för Sysavs verksamhet. I egendomsförsäkring ingår bland annat ett försäkringsskydd för bolagets byggnader, maskiner och inventarier. Avbrottsförsäkringen innefattar bland annat ett försäkringsskydd vid avbrott i Sysavs kraftvärmeverk och verksamheten för Farligt Avfall.