705106-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel huvudgrossist, Kiruna kommun
Referensnummer: 2022-072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Kiruna kommuns huvudsakliga behov av livsmedel exkl. mejeriprodukter.
Avtalstid två år med möjlighet till förlängning i ett + ett år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03221000 Grönsaker, 03221112 Morötter, 03221230 Paprika, 03221430 Broccoli, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222310 Bär, 03222314 Hallon, 03222321 Äpplen, 03222400 Oliver, 03311000 Fisk, 03311700 Lax, 15110000 Kött, 15112100 Färskt fjäderfäkött, 15112130 Kyckling, 15131220 Bacon, 15540000 Ostprodukter, 15541000 Ost
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen