70532-2022 - ResultatSverige-Linköping: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ebbepark, Labbet E01/E02
Referensnummer: 280273
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad utföra nybyggnation av flerbostadshus och lokaler, inom fastigheten Industriroboten 2.
Byggnaderna är mestadels grundlagda med källare, och utgör utrymmen för bl.a. förråd, tekniska utrymmen.
Projektet innehåller totalt 105 lägenheter med storlekar från 1 ROK till 5 ROK som upplåtes med hyresrätt samt utrymme för sopsugsanläggning och ett återvinningsrum som förser stora delar av bostädernas behov i Ebbepark.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen