705519-2023 - ResultatSverige-Malmö: Avloppshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Muddring och annat underhåll
Referensnummer: 22/01661
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90400000 Avloppshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen består av följande delområden:
Muddring i djupt vatten
Muddring av grunda och/ eller torra anläggningar - Lund och Eslöv
Muddring av grunda och/ eller torra anläggningar - Malmö, Lomma, Burlöv
Muddring av trånga och svåråtkomliga anläggningar
Transport och mottagningsanläggning för farligt avfall och blöta massor
Övrigt återställningsarbete vid öppna dagvattenanläggningar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen