Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult- Nybyggnad av skola och förskola
Referensnummer: 19/138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är projektering av en skola och en förskola för 350 skolelever och 120 förskolebarn.
Beställaren har möjlighet som Option att beställa fortsatt projektering som omfattar ytterligare en skola och förskola för 525 skolelever och 120 förskolebarn.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen