2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal drivmedel ledningsplatser
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av drivmedel för dieselmotorer. I normalfallet ska drivmedlet användas till stationära dieselmotorer men kan även omfatta lastbilar och arbetsfordon. Ramavtalet avser leverans till i dagsläget 20 orter i Sverige men kan komma att utökas. Denna upphandling avser ett framtida avtal som kommer att gälla såväl i fredstid som vid kristid, höjd beredskap och krig.
Intern identifierare: 25/218
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09134200 Dieselbränsle
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000