705863-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Undervisning och utbildning – Kompetensmatchning-/coach och språktjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKompetensmatchning-/coach och språktjänster
BeskrivningRegion Västerbotten - regional utveckling upphandlar ramavtal med två huvudområden, det ena för konsulttjänst gällande uppdrag att bistå i arbetet med att matcha tillgänglig arbetskraft till företagen och övriga arbetsmarknadens anställningsbehov och andra området rörande utbildning av yrkesspråkliga färdigheter som krävs för att inom arbetsplatsen kunna kommunicera bättre, utföra arbetsuppgifter effektivt, arbeta säkert och totalt sett bidra till övergripande verksamhetsmål. Syftet med denna upphandling är således att kunna skapa förutsättningar för att lokalt och regionalt hantera de utmaningar som uppstår på grund av nedskärningar och som medför varsel inom drabbade branscher och därtill i övrigt sidodrabbade verksamheter Samt genomföra skräddarsydda utbildningar i svenska och engelska för företagens personal och nyanställda. Uppdragen kan genomföras inom regionala metodutvecklings- eller varselprojekt.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUtvärdering Kompetensmatchning-/coach
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105830:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79600000 Rekryteringstjänster, 79610000 Personalförmedling, 79611000 Jobbsökningstjänster
Optioner
Beskrivning av alternativenKan förlängas 1+1 år
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSpråktjänster
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105830:Lot:2