705872-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omlastningsstationer av förpackningar
Referensnummer: EN-804
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av omlastningsstationer avseende förpackningar.
I uppdraget ingår att ta emot insamlade förpackningar, mellanlagra samt stöd med utlastning till PRO:s transportör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser följande kommuner Karlstad, Forshaga, Hammarö, Grums, Kil samt Säffle/Åmål.