Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: 2022KS/0916
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö kommun genomför en upphandling av bevakningstjänster. Uppdrag som upphandlas innefattar rondering, larmcentrals-, väktar- och ordningsvaktstjänster, utryckning, kameraövervakning samt andra tjänster av skyddande karaktär för byggnader och personal.
Upphandlingen är uppdelad i två områden, Bevakningstjänster och Personskydd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den huvudsakliga leveransen av bevakningstjänster avser väktare stationerad i Värmdö kommunhus och bevakning utförd av väktare med bil.