7059-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi från förnybara källor
Referensnummer: TK 21.058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveranser av förnybar elenergi till beställarens uttagspunkter enligt bilagda Anläggningslistor. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske genom att byggnader kommer till
eller avyttras, liksom att nyttjandet av byggnaderna kan komma att förändras.
Upphandlingen omfattar Eskilstuna kommun Eskilstuna Kommunfastigheter AB och Eskilstuna Logistik och Etablering AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen