706071-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Grundskoleundervisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fotbollsakademi
Referensnummer: SUN2022-145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80100000 Grundskoleundervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fotbollsakademin är en utbildning för elever i grund -och gymnasieskola där syftet är att bereda barn och ungdomar möjlighet att utveckla sitt idrottsövande på ett organiserat sätt. Utbildningen riktar sig till alla elever i grund- och gymnasieskola och tanken är att blanda kön och ålder i samma grupp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillsammans med Kommunen driva fotbollsakademi med inriktning på grundskola årskurs 6-9 och Gymnasieskola inom Nynäshamn kommun.
Leverantören ska tillhandahålla personella resurser till kommunens förfogande motsvarande minst två (2) träningstillfällen per elev och skolvecka och då minst en (1) timme per tillfälle. Dessa tillfällen ska vara förlagda i anslutning till skoltid vilket innebär vardagar någon gång mellan tiderna 07:00 t o m 08:30 och 15:00 t o m 17:00 om inget annat överenskoms.