See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende entreprenadbesiktningar m.m
Beskrivning: Denna upphandling avser en generalkonsultupphandling av ramavtal gällande entreprenadbesiktning och omfattar besiktningsman, s.k. "huvudbesiktningsman" med ansvar att bilda besiktningsgrupp anpassad till aktuell beställning och inom besiktningsgruppen svara för biträdande besiktningsmän. Ramavtalet omfattar även vissa utbildningsuppdrag samt betongutredningar.
Intern identifierare: FSK 2025/388
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal avseende entreprenadbesiktningar m.m