See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal, projektering, hamnanläggningar, stålbyggnadskonstruktioner
Beskrivning: Ramavtal för avropa av konsulttjänster, projektering av stålbyggnadskonstuktioner i hamnanläggningar, i Beställarens hamnar i Stockholm, Kapellskär (Norrtälje Kommun), Norviks- och Nynäshamn hamnar i Nynäshamns kommun. Beställaren avser att kontraktera ramavalsleverantör som projekterar allt från större nybyggnadsuppdrag till mindre underhållsprojekt. Ramavtaleverantören ska projektera olika type av stålkonstruktioner i marin miljö, såsom landgångar, rörliga ramper, slussportar/dammluckor ocj arbetsplattformar et c..
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102586:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur