2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fastighetssystem
Beskrivning: Teknik- och Fastighetsförvaltningen i Botkyrka kommun ska upphandla och implementera systemstöd som ger medarbetare, interna och externa hyresgäster samt leverantörer nytta av och tillgång till fastighetsinformation.
Intern identifierare: TFN/2023:00379
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Upphandlingen har varit publicerad tidigare och kontakt har tagits med alla kända intressenter innan annonsering
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Fastighetssystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoption träder i kraft under förutsättning att avtalet sägs upp skriftligen