2. Förfarande
Förfarande
Titel: Oceanbadet totalentreprenad med partnering
Beskrivning: Helsingborgs stad avser att utföra en nybyggnation av ett badhus i Oceanhamnen i Helsingborgs kommun. Beställaren har på grund av Projektets komplexitet beslutat att genomföra denna entreprenad som en totalentreprenad (ABT 06) med samverkan (s.k. partnering). Projektet kommer att bedrivas i två faser: Fas 1: Definiering av programhandlingar liksom projektering av systemhandlingar och bygglovshandlingar samt framtagande av kalkyl och riktkostnad. Fas 2: Detaljprojektering av bygghandlingar och byggproduktion liksom överlämnande och garanti- respektive ansvarstid.
Intern identifierare: 128/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Oceanbadet totalentreprenad med partnering