2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal drivmedel
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av drivmedel för dieselmotorer. Bränslet ska användas för såväl stationära dieselmotorer som till fordon. Ramavtalet avser försörjning av drivmedel till MSB:s tre reservkraftsanläggningar i Karlstad, Stockholm och Kristinehamn samt till MSB:s utbildningsverksamhet i Revinge och Sandö. Denna upphandling avser ett framtida avtal som kommer att gälla såväl i fredstid som vid kristid, höjd beredskap och krig.
Intern identifierare: 25/287
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09134200 Dieselbränsle
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000