707024-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Slamsugare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av kombinerad slam- och spollastbil
Referensnummer: TN 2021/1630
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144410 Slamsugare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av en kombinerad slamsugning- & högtryckspolningslastbil. Lastbilen kommer att nyttjas för i huvudsak VA-avdelningens behov. Fordonet ska vara fabriksnytt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande enhet
Region Gotland Tekniska nämnden med organisationsnummer 212000-0803.
Om Region Gotland
Region Gotland (tidigare Gotlands kommun) bildades 1 januari 2011 och omfattar geografiskt hela ön Gotland där cirka 60 000 personer bor och verkar året runt. De största tätorterna utanför Visby är Hemse, Slite, Roma och Klintehamn.
Region Gotland är öns största arbetsgivare med nära 6 900 medarbetare varav ungefär 250 är chefer på tre olika nivåer.
Region Gotland har även som mål att i bred samverkan bli ett ekologiskt hållbart samhälle till år 2025. De fyra fokusområdena är: Energi och klimat, Vatten, Hållbara val och Naturens mångfald. För mer information om Region Gotland se www.gotland.se.
Sedan 2010 arbetar Region Gotland tillsammans med övriga landsting och regioner i Sverige för att de produkter, och i tillämpliga fall även tjänster, som köps in är framställda under hållbara och ansvarsfulla förhållanden. För mer information om uppförandekoden se www.hållbarupphandling.se.
I de fall där det inte ställs några specifika sociala och miljömässiga krav i våra upphandlingar förväntar vi oss ändå att våra leverantörer arbetar med hänsyn till miljön och hållbara arbetsförhållanden, både i den egna verksamheten och i hela leverantörskedjan.
Region Gotlands huvudsakliga verksamhet
Region Gotland har i huvudsak tre uppdrag: kommunala uppgifter, landstingsuppgifter och det regionala utvecklingsansvaret.
Region Gotland ansvarar för socialtjänst, skolor, barn- och äldreomsorg, omsorg om funktionsnedsatta, räddningstjänst, planering av byggande, gator, vägar, vatten och avlopp med mera.
Region Gotland ansvarar även för hälso- och sjukvård, tandvård, folkhögskola och kulturfrågor.
Region Gotland är också ansvarig för regionens utveckling vilket omfattar områden som näringsliv, kommunikationer, kultur och samarbete med andra regioner i och utanför Sverige.
Former för upphandlingen och avtalet
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna, LUF, genom ett Öppet förfarande.
Region Gotland medger inte ersättning för upprättandet av anbud.
Avtal
Efter genomförd upphandling kommer avtal att tecknas med en part och beställning enligt avtal kommer att göras.
Avtalstider
Avtalet beräknade startdatum är 2023-03-01.
Avtalet gäller från det datum då båda parter undertecknat avtalet och gäller då till och med garantitidens slut.
Upphandlingens omfattning och beskrivning
Offererad lastbil ska uppfylla ställda krav i upphandlingsdokumenten.
Sista anbudsdag
Sista dag för att lämna anbud är 2023-02-10 23:59.
Efter ovan angiven tid går det inte att lämna anbud genom Mercell TendSign och anbud som inkommer på annat sätt än genom Mercell TendSign får inte prövas.
Anbudsbundenhet
Anbudsgivaren är bunden till sitt anbud fram till och med 2023-08-10.
Skulle upphandlingsprocessen försenas av något skäl kan anbudsbundenheten förlängas efter skriftlig överenskommelse mellan upphandlande enhet och anbudsgivaren.