707222-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Farmaceutiska tjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dos Öppenvård 4-Klövern
Referensnummer: UPPH2022-00224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser dosdispensering och dosexpediering av förskrivna läkemedel för öppenvård samt transport till och utlämning på avtalade avhämtningsställen enligt beskrivning i koncessionsdokumentet.
Klustret består av Region Dalarna, Region Gävleborg, Region Uppsala samt Region Västmanland med sammanlagt X patienter.
Koncessionsvärdet är X miljarder, enligt prognos X miljoner dosdygn under avtalstiden och en takvolym av max X miljoner dosdygn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen