70733-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Verkstadsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telfrar och traverser - Ny verkstad Bönekulla/Renova
Referensnummer: 0518/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43800000 Verkstadsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en av delupphandlingarna i paketet "Utrustning för tung fordonsverkstad" till Renova Miljös nya verkstadsanläggning i Bönekulla, som tidigare förhandsannonserats.
I upphandlingen ingående lyftanordningar:
- Telfer till målerihallar (2st.)
- Telfer till blästerhallar (2 st.)
- Svängkran till hydraulrum (1 st.)
- Traverser till verkstadslokaler (11 st.)
- Lätt-traverser till verkstadslokaler (2 st.)
- Svängkranar till verkstadslokaler (7 st.)
Anslutningar för el och anpassningar av byggnaden för processutrustningen ansvarar Renova för. I leveransen ska även ingå vissa reservdelar samt erbjudande gällande serviceavtal enligt bilagd kravspecifikation.
Renova planerar att delar av verksamheten påbörjar inflyttning 2022-10-01 och anläggning beräknas stå klar i sin helhet 2023-01-01.
Anläggningen är den första i sitt slag som ska BREEAM-certifieras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen