707339-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Konsulttjänster Informations-/BIM-Samordnare 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänster Informations-/BIM-Samordnare 2026
BeskrivningDenna ramavtalsupphandling avser tekniska konsulttjänster inom Informations- och BIM-samordning, för löpande avrop under ramavtalets giltighetstid. Uppdragen omfattar insatser i såväl nybyggnads- som ROT-projekt. Ramavtalet inkluderar även uppdrag för B:s räkning inom utveckling, avlastning och rådgivning, där K bistår med kompetens, struktur och stöd i olika faser av projekt och verksamhetsutveckling.
Intern identifierareSISAB 2025/298
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKonsulttjänster Informations-/BIM-Samordnare 2026