See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datortomograf till DT33
Beskrivning: Karolinska Universitetssjukhuset (nedan Karolinska) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen som avser livscykelhantering av datortomograf på DT33 för undersökning av samtliga organ av både barn och vuxna, enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen avser fotonräknande datortomograf och inkluderar option på ytterligare ett fotonräknande datortomograf. Leverans ska ske senast möjligt enligt överenskommelse, dock allra senast i december 2024. MTU ska vara klar för klinisk drift senast i januari 2025. Karolinska efterfrågar reservdelar och underhållsavtal under utrustningens livstid. Anbudsgivaren ska tillhandahålla samtliga efterfrågade varor och tjänster under avtalsperioden samt samordna samtliga ingående delar i Leveransen.
Intern identifierare: K 2024-6420
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33115100 Datortomografer ("CT scanner")
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option på ytterligare ett fotonräknande datortomograf.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: MTU