707623-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EBM Göteborg - ombyggnadsentreprenad i samverkan
Referensnummer: 2052760-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
EBM, Experimentell Biomedicin, ingår i Sahlgrenska Akademin, den medicinska fakulteten vid Göteborgs universitet. Anläggningen innehåller bl a laboratorier för beteendeforskning och innehåller 50 laboratorier och 50 djurrum samt en unik operationsavdelning för stordjursforskning och kursverksamhet.
Projektet syftar till att bygga om och anpassa byggnaden samt underhålla och renovera delar av byggnaden. Den kvarsittande verksamheten kommer att flytta ut delar av sin verksamhet för att möjliggöra ombyggnationen. Entreprenadarbetena måste bedrivas etappvis parallellt med verksamhetens in- och utflyttningar.
Yt- och volymuppgifter
Byggnadens BTA är 15 300 m2 och LOA 9 100 m2
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
EBM, Experimentell Biomedicin, är en infrastruktur inom Göteborgs universitet och ingår som en del i Core Facilities inom Sahlgrenska Akademin, den medicinska fakulteten vid Göteborgs universitet. Anläggningen, som nu ska byggas om, omfattar ca 9 000 kvm. Verksamheten innehåller bland annat laboratorier för beteendeforskning.
Allmän beskrivning
EBM, Experimentell Biomedicin, är en infrastruktur inom Göteborgs universitet och ingår som en del i Core Facilities inom Sahlgrenska Akademin, den medicinska fakulteten vid Göteborgs universitet. Core Facilities tillhandahåller kvalificerad service och teknisk kompetens till forskare. I EBMs lokaler används försöksdjur i forskningen som är avgörande för utveckling av behandlingar och nya läkemedel mot olika sjukdomar.
Verksamheten är idag inrymd i en byggnad som stod klar år 1998. Anläggningen omfattar ca 9 000 kvm, rymmer 50 laboratorier och 50 djurrum samt en unik operationsavdelning för stordjursforskning och kursverksamhet. Verksamheten innehåller bland annat laboratorier för beteendeforskning och annan verksamhet som är känslig för störningar, främst ljud och vibrationer.
Uppdraget
Projektet syftar till att bygga om och anpassa byggnaden som EBM nyttjar till dagens verksamhetsbehov samt underhålla och renovera de delar av byggnaden som inte är åtkomliga under daglig drift, tex ytskikt/installationer i djurrum. Den kvarsittande verksamheten kommer att flytta ut delar av sin verksamhet etappvis i flera omgångar, för att möjliggöra ombyggnationen. Entreprenadarbetena måste således bedrivas etappvis parallellt med verksamhetens in- och utflyttningar.
Genomförda skeden
I tidigare genomfört skede 2020-2022 har förstudie tagits fram.
Kommande skeden
Program- och systemhandlingsskede. Bygg- och produktionsskede.
För mer information, se AFA.21.