70775-2025 - Resultat
Sverige – Taxitjänster – Persontransport/taxitjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPersontransport/taxitjänster
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal för persontransport/taxitjänster samt tillgänglighetsanpassade resor med Västerås som huvudort. Avtal tecknas för respektive område med en leverantör i vardera område.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTaxitjänster
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98497:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSpecialfordon
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98497:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål