708240-2023 - ResultatSverige-Vänersborg: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsautomat
Referensnummer: RS 2022-05175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av personligt förskrivna läkemedelsautomater till regional och kommunal vård i Västra Götaland.
Läkemedelsautomat kan förskrivas till patient med minnesproblem och/eller kognitiva besvär när medicindosett med tidspåminnare inte bedöms tillräcklig. Patienten ska med hjälpmedlet bli självständig kring sin läkemedelshantering, även om regelbundna kontroller kan behövas.
Läkemedelsautomat förskrivs av kommunal eller regional primärvård och försörjning samt hantering sker via Västra Götalandsregionens hjälpmedelscentral.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33600000 Läkemedel, 42933000 Varuautomater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen