See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yrkeskläder och yrkesskor
Beskrivning: Upphandling av avtal avseende Yrkeskläder och yrkesskor. Upphandlingen består av två (2) anbudsområden: Del A Yrkeskläder, skyddskläder, yrkesskor och ytterkläder Del B Kökskläder och yrkesskor till Malmö Restaurangskola Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per anbudsområde.
Intern identifierare: STK-2023-1311
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandling av avtal avseende Yrkeskläder och yrkesskor. Upphandlingen består av två (2) anbudsområden: Del A Yrkeskläder, skyddskläder, yrkesskor och ytterkläder Del B Kökskläder och yrkesskor till Malmö Restaurangskola Anbudsområde A omfattar leverans av yrkeskläder, skyddskläder, skyddsskor, skyddsstövlar, skyddshandskar och tillhörande produkter. Ramavtalet är primärt utformat för tekniska yrkesgrupper och yrkesgrupper som utför arbete utomhus. Anbudsområde B omfattar försäljning och leverans av köks- och restaurangkläder samt yrkeskor till Malmö Restaurangskola. Malmö Restaurangskola är ett yrkesgymnasium med fokus på olika inriktningar inom restaurang- och livsmedelsbranschen, såsom matlagning, catering, delikatesser, servering, bageri och charkuteri.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del A
Beskrivning: Anbudsområde A omfattar leverans av yrkeskläder, skyddskläder, skyddsskor, skyddsstövlar, skyddshandskar och tillhörande produkter. Malmö stad har en mångfald yrkesgrupper med unika och varierande behov av yrkeskläder och yrkesskor. Syftet med detta ramavtal är att kunna tillhandahålla lämpliga kläder, skor och tillbehör för varje medarbetares specifika arbetsuppgifter. I många fall är de yrkeskläder, yrkesskor och tillbehör som köps genom detta ramavtal avsedda att minska risken för skador eller skydda mot specifika arbetsrelaterade faror. Utöver krav på skydd ska yrkeskläderna vara bekväma och sköna för varje anställd att bära. Ramavtalet är primärt utformat för tekniska yrkesgrupper och yrkesgrupper som utför arbete utomhus. Andra yrkesgrupper och verksamheter har dock rätt att göra beställningar inom ramen för detta ramavtal. Exempel på yrkesgrupper och verksamheter som kommer att avropa från detta ramavtal inkluderar, men är inte begränsade till: Anläggningsarbetare •Skötselarbetare •Vaktmästare •Fastighetsskötare Parkeringsvakter/-övervakare •Mekaniker •Elektriker •Chaufförer •Personal inom förskolan •Personal som använder cykel i tjänsten Med tillhörande produkter avses till exempel: Knäskydd •Skyddshjälm med tillbehör som hörselkåpor och visir •Lättare arbetsskydd såsom öronskydd, ögonskydd och andningsskydd •Verktygsbälte •Sulor till yrkesskor och yrkesstövlar •Livrem •Hjälmluva •Gördel
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del B
Beskrivning: Anbudsområde B omfattar försäljning och leverans av köks- och restaurangkläder samt yrkeskor till Malmö Restaurangskola. Malmö Restaurangskola är ett yrkesgymnasium med fokus på olika inriktningar inom restaurang- och livsmedelsbranschen, såsom matlagning, catering, delikatesser, servering, bageri och charkuteri. Inom ramen för undervisningen driver skolans elever även två populära restauranger och ett konditori. De kläder som erbjuds inom detta avtal ska vara avsedda för professionellt bruk och anpassade för de nämnda yrkeskategoriernas krav på rörelsevidd, bekvämlighet och slitstyrka. Exempel på produkter som omfattas av ramavtalet inkluderar bland annat: Kockrock •Kockbyxor •Kockmössa •Kockförkläde •Yrkesskor •Flugor Skjortor •Servicebyxor •Hijaber