708276-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – E-tjänsteplattform
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: E-tjänsteplattform
Beskrivning: Upphandlingen omfattar e-tjänsteplattform vars syfte är att främja digitala ärendeprocesser. Uppdraget omfattar att leverera en plattform i vilken kommunen själv kan skapa, ändra, avsluta e-tjänster samt handlägga inkomna ärenden kopplade till e-tjänsterna. Nuläge I dagsläget har kommunen cirka 75 aktiva e-tjänster i nuvarande plattform. Under föregående år har kommunens etjänsteplattform använts för cirka 1785 ärenden, jämnt fördelat mellan ärenden kopplade till medborgare och anställda. Handläggning av ärenden sköts primärt manuellt. Målbild Kommunen är i behov av en modern, säker och användarvänlig plattform för att tillhandahålla digitala tjänster. Plattformen ska kunna interagera med kommunens befintliga system och stödja automatisering av ärendehantering. De som bor, besöker och verkar i Svalövs kommun ska kunna ta del av kommunens service och tjänster på sina egna villkor. En förutsättning för detta är att ha en väl fungerande e-tjänsteplattform. Effektmål med upphandlingen är att säkerställa fortsatt god hantering av e-tjänster, både de som är för kommunanställda (interna) och de som är för medborgare (externa).
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119750:Lot:1