708419-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vägtrafikledningsutrustning – Trafikmätningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTrafikmätningar
BeskrivningUpphandlingen avser trafik- och hastighetsmätningar på det kommunala vägnätet samt redovisning av dessa. I enlighet med framkomlighetsstrategin ska kommunen mäta och följa trafikutvecklingen genom att utföra årliga trafikmätningar på ett antal strategiskt utvalda platser och sträckor.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34923000 Vägtrafikledningsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114406:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34972000 Trafikmätare, 63712700 Trafikkontroll, 71355000 Mätningstjänster