708478-2023 - ResultatSverige-Linköping: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ullevileden utbyggnad av delen Prisrondellen-Gumpekullavägen (etapp 1)
Referensnummer: UH-2022-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser byggentreprenad Ullevileden, utbyggnad av delen Prisrondellen-Gumpekullavägen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets uppskattade värde är 175 000 000 kr.