2. Förfarande
Förfarande
Titel: BRT Etapp 2, Delsträcka 1, Vivallastråket Hertig Karls Allé - Hedgatan
Beskrivning: Entreprenaden är etapp 2 av Örebro kommuns busskoncept, BRT (Bus Rapid transport) I entreprenaden ingår ombyggnation av befintlig gata, GC-bana, belysningsanläggning, signalanläggningar och grönytor. En ny busshållplats ska anläggas på Hedgatan, vid Smidesgatan. Entreprenaden innefattar också renovering av befintliga VA-anläggningar samt förnyelse av serviser. Sträckan är på Hertig Karls allé och Hedgatan mellan Ullavigatan och Hedbron, strax norr om Tackjärnsgatan, ca 1,3 km
Intern identifierare: Tos 4140/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000