2. Förfarande
Förfarande
Titel: Madrasser och textiler anpassade för högriskmiljö
Beskrivning: Upphandlingen avser madrasser och textiler avsedda för högriskmiljö. Produkterna kommer ofta att användas i vårdmiljöer där det finns en hög risk för suicid, självskadebeteende, hot och våld. Det är därför av yttersta vikt att efterfrågade produkter håller en hög säkerhetsnivå. Produkterna kommer utsättas för hårt slitage och måste klara ställda brand-, säkerhet- och hygienkrav.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39100000 Möbler
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111743:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39143112 Madrasser, 39500000 Textilvaror, 39512000 Sänglinne, 39512500 Örngott, 39512400 Duntäcken, 39512300 Madrassöverdrag, 39512200 Påslakan, 39512100 Lakan