708563-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyråtjänster
Referensnummer: HIG-STÖD 2022/572
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Högskolan i Gävle inbjuder intresserade anbudsgivare att delta i upphandling av kommunikationsbyråtjänster med rätt för Högskolan i Gävle att avropa kommunikationstjänster vid behov.
Upphandlingen gäller en fullservicebyrå som tillhandahåller kommunikation- och reklambyråtjänster.
Syfte och omfattning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en leverantör som kan tillgodose Högskolan i Gävle med tjänster inom kommunikationsområdet. Myndigheten söker en fullserviceleverantör för sitt omfattande och komplexa behov av tjänster inom kommunikation- reklam- och PR-området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den årliga inköpsvolymen uppskattas till cirka tre (3) miljoner kronor totalt, inklusive marknadsföringskostnader. Beställaren har svårt att uppskatta inköpsvolymen på grund av ändrade arbetssätt, delvis förändrat uppdrag och nya behov. Därmed kan inte någon specifik volym eller antal uppdrag garanteras, utan beror på beställarens behov.
Fastställd takvolym: Tolv (12) miljoner kronor.
Högskolan avser att efter upphandling av varan/tjänsten teckna ramavtal för avrop. I ramavtalet fastställs samtliga villkor för avrop som görs under en viss period utom mängd som kan variera över tid.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en leverantör som kan tillgodose Högskolan i Gävle med tjänster inom kommunikationsområdet. Myndigheten söker en fullserviceleverantör för sitt omfattande och komplexa behov av tjänster inom kommunikation- reklam- och PR-området. Tjänsterna omfattar såväl extern som intern kommunikation. Uppdragen täcker ett brett spektrum av tjänster från strategisk kommunikationsrådgivning, varumärkesarbete, projektledning och produktion samt uppföljning av större och mindre kommunikationsaktiviteter av många olika slag. Detta inkluderar allt från reklamkampanjer till enskilda evenemang, rörlig media, direktsändningar, kontinuerlig digital annonsering samt närvaro i sociala medier med mera.
Högskolan har nyligen slutfört ett arbete med att ta fram en ”Kommunikativ plattform” (budskapsplattform) för marknadsföring till de prioriterade målgrupperna. I plattformen ingår bland annat en beskrivning av Högskolans prioriterade målgrupper och deras behov samt en digital strategi och en uppdaterad grafisk manual. Tidigare i år beslutades också om en uppdaterad Kommunikationspolicy för Högskolan. Policyn och plattformen är viktiga verktyg i det fortsatta kommunikationsarbetet.