708574-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Järnvägsingenjörstjänster – Tekniska konsulttjänster - planarkitekter och landskapsarkitekter för Järnvägen i Mölndal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulttjänster - planarkitekter och landskapsarkitekter för Järnvägen i Mölndal
Beskrivning: Mölndals stad kommer att teckna ramavtal avseende planarkitekter och landskapsarkitekter. Dessa ska arbeta med detaljplanearbeten kopplat till framförallt stadsutvecklingen i Mölndalsåns dalgång och järnvägsprojektet. Järnvägsprojektet delas upp i flertalet delprojekt varav sex av dessa ska vara detaljplaner. Arbetet är i tidig uppstartsfas och uppdragen kan komma att förändras. Mölndals stad har beslutat att arbeta med att stadsutveckla längs med järnvägsstråket, detta innebär att detaljplanerna vilka ingår i järnvägsprojektet delvis är stadsutvecklingsprojekt med hög komplexitet. Konsulterna ska arbeta med detaljplaneärenden genom hela planprocessen. I arbetet ingår även administrativt arbete med till exempel remissutskick och underrättelser. Två dagar i veckan ska planarkitekterna (delområde 1) arbeta från samhällsbyggnadsförvaltningen i Mölndals stad. Vilka veckodagar det blir beslutas vid uppdragsstart. Övriga dagar är det upp till konsulten att komma överens med samhällsbyggnadsförvaltningen avseende vilka tider som hen arbetar så länge det inte utgör ett bekymmer för framdriften av planarbetet. Planarkitekterna som ska arbeta från samhällsbyggnadsförvaltningen i Mölndals stad kommer att erbjudas en arbetsplats på samhällsbyggnadsförvaltningen, inklusive utrustning som krävs för arbetets genomförande. Konsult förväntas kunna arbeta självständigt som handläggare av detaljplaner, i dialog med projektledare och samordnare på samhällsbyggnadsförvaltningen. Svenska språket är även det som ska användas vid alla arbetsmöten, i all kommunikation samt i alla handlingar. Omfattning Upphandlingen omfattar till viss del resursförstärkning i form av tidsbestämda uppdrag i en viss omfattning. Samhällsbyggnadsförvaltningen och stadsserviceförvaltningen har följande behov: Fyra (4) planarkitekter som ska i genomsnitt arbeta 40-60% av en heltid under de första 1, 5 åren ca Q2 2025 - Q4 2026. Planarkitekter genom avrop per timma Landskapsarkitekter genom avrop per timma
Intern identifierare: KS 881/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311230 Järnvägsingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kvalificering
Beskrivning: -
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: E-handelsvillkor
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 1. Planarkitekt
Beskrivning: Delområde 1. Planarkitekter omfattar planarbete och framtagande av planhandlingar enligt PBL. Inom ramen för uppdragen ingår detaljplaneprogram och detaljplaner. I arbetet med att ta fram en detaljplan ingår alla steg, enligt plan- och bygglagen samt enligt stadens direktiv och rutiner, från beslut om planuppdrag, ett initialt skede i detaljplaneprocessen till det att detaljplanen har vunnit laga kraft. I uppgiften kan även ingå process-/projektledning i samband med detaljplaneringen. Att ta fram detaljplaner kräver att konsulten kan föra en dialog med berörda delar inom staden, med andra förvaltningar, med andra myndigheter, med politik, med allmänheten med flera. Konsulten ska arbeta fram och kvalitetssäkra planhandlingar så som plankartor och planbeskrivning. Uppgifterna kan också inbegripa framtagandet av andra planrelaterade handlingar, till exempel undersökning om betydande miljöpåverkan och med volymstudier och 3D-visualiseringar. Det ingår även att hantera och förhålla sig till de synpunkter som inkommer under arbetets gång på ett korrekt vis och vara behjälplig i arbetet med att ta fram sammanställningar, redogörelser och utlåtanden. Arbetet ska vara fackmannamässigt utfört och uppnå en av samhällsbyggnadsförvaltningen godkänd kvalitetsnivå. Konsult kan komma att driva arbetet med detaljplaner framåt i form av projektledare för dessa och ansvarar för att stämma av med relevanta personer för inhämtande av material och kunskap som behövs för framtagandet av detaljplanerna. Konsulten kommer dock främst arbeta tätt tillsammans med planhandläggare/projektledare på kommunen. Konsulten kommer även att inhämta material i relevanta tekniska system. Konsulten kan komma att bereda och handlägga detaljplaner, kalla till relevanta möten och delta i de politiska beredningar som beställaren anser nödvändiga. Även deltagande i och anordnande av samrådsmöten kan komma att krävas av konsult om beställaren anser det nödvändigt.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 2. Landskapsarkitekt
Beskrivning: Avtalet omfattar planering och utformning av offentliga miljöer inom detaljplaneskede. I uppdraget ingår också att bevaka frågor utifrån stadens övergripande planerings-och driftansvar. Uppdraget avser bland annat upprättande av skisser och förslag, redovisnings- och presentationsmaterial för markområden i detaljplaneskedet. Avtalet omfattar även upprättande av handlingar. Uppdragen kan även innebära landskapsanalyser med beskrivning av kvaliteter och värden i landskapet samt visualisering och beskrivning av hur landskapet påverkas av planerad utbyggnad.