708601-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskilt boende enstaka platser
Referensnummer: UH-2022-119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser att upphandla ramavtal för enstaka platser med särskilda behov, i särskilt boende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 234 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1: Personer över 65 år med somatiska omvårdnadsbehov.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311100 Äldreomsorg, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal med flera leverantörer per avtalsområde.
Avtalsområden
Område 2: Personer under 65 år med somatiska omvårdnadsbehov.
Område 3: Personer över 65 år med behov av vård och omsorg vid demenssjukdom.
Område 4: Personer under 65 år med behov av vård och omsorg vid demenssjukdom.
Område 5: Personer över 65 år med psykogeriatriska omvårdnadsbehov.
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5