708632-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arbetsmiljötjänster – Utredning av kränkande särbehandling och trakasserier
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtredning av kränkande särbehandling och trakasserier
BeskrivningDen tjänst som upphandlas är utredning av anmälningar om kränkande särbehandling (enligt arbetsmiljölagstiftningen, främst AFS 2015:4) samt om trakasserier och sexuella trakasserier (enligt diskrimineringslagen 2008:567). Lunds universitet avser upphandla ramavtal med ett flertal leverantörer för att kunna täcka det behov universitetet har av tillgängliga och kompetenta utredare.
Intern identifierareV 2025/1181
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98342000 Arbetsmiljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUtredning av kränkande särbehandling och trakasserier