See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Innovationssupport inom EIP-AGRI
Beskrivning: Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på innovationssupport. Tre-fyra (3-4) personer ska tillsammans med samordnaren i Landsbygdsnätverkets kansli bilda nationell innovationssupport för sökande av innovationsstöd inom EIP-Agri. Innovationssupporten blir därmed en viktig del av det nationella Landsbygdsnätverkets verksamhet. Avsikten är att hjälpa personer som är intresserade av att ta fram en lösning på en utmaning som eventuellt kan bli en innovation inom jordbruk, trädgårdsnäring och rennäring. Personerna ska vara till hjälp för bildandet av innovationsgrupper och innovationsprojekt samt vara ett stöd för sökande i såväl ansöknings- som genomförandeprocessen. Innovationssupporten informerar även om innovationsstödet i olika sammanhang som exempelvis mässor och andra evenemang, samt bidrar till att resultaten från innovationsprojekten sprids och kommer till användning. Uppdraget bedöms att omfatta upp till 170 timmar på årsbasis per person inom innovationsgruppen. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Intern identifierare: 3.2.11-10259/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77100000 Jordbrukstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del vid upphandling