708737-2023 - ResultatSverige-Kungsbacka: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Projektledning bygg
Referensnummer: 2023-00043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser kommunens behov av Tekniska konsulter - Projektledning bygg
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Ramavtalet omfattar konsulttjänster inom området projektledning bygg.
Konsultuppdragen är uppdelade i nedan angivna avtalsområden
Avtalsområde - Projektledare, Projekteringsledare och Byggledare
Avtalsområde - Kalkylator
Avtalsområde KA - Kontrollansvarig
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med ramavtalet är att tillgodose Beställarens behov av konsulttjänster avseende: Projektledare, Projekteringsledare och Byggledare inom området bygg. Uppdragen omfattar kommunala fastigheter - nyproduktion samt om- och tillbyggnad tex utbildningslokaler, förvaltningsbyggnader, vård- och omsorgsboenden, gruppbostäder, idrotts- och fritidsanläggningar och offentliga lokaler är vanliga uppdrag. Där även kringliggande mark och utemiljöer till ovan ingår.
Syftet med ramavtalet är att tillgodose Beställarens behov av konsulttjänster avseende: Kalkylator inom området Bygg
Uppdragen omfattar bl.a att Konsulten ska utföra byggkalkyler och kostnadsberäkningar i samtliga skeden i byggprocesser, från tidig skiss eller lokalprogram fram till färdiga bygghandlingar. Konsulten ska tillhandahålla mängdbeskrivningar, mängdförteckningar, à-prislistor etc. i enlighet med beställarens önskemål. Allt arbete inom denna kategori ska ske i enlighet med gällande SIS-standard för mätregler.
Syftet med ramavtalet är att tillgodose Beställarens behov av konsulttjänster avseende: Kontrollansvarig inom både Bygg och Anläggning.
Offererad konsult ska vara certifierad.
Allmänna krav samtliga avtalsområden
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för varje avtalsområde framgår under respektive svarsbilaga.
Beställaren avser att teckna kontrakt med minst tre (3) eller max fem (5) leverantörer inom respektive avtalsområde, under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer. Anbudsgivaren kan lägga anbud på antingen en eller flera avtalsområden. Utvärdering och avtalstecknande görs inom respektive avtalsområde var för sig och sker oberoende av varandra
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED).
Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc. Anbudsgivare får genom TendSign:
Tillkommande information.
Kontroll av att alla frågor ställda i upphandlingsdokument är besvarade vid avlämnandet
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support, tendsignsupport@mercell.com