708748-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2674 Montage kanalisation och kabeldragning
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innefattar i huvudsak montage av kabelstegar och kabelkonsoler samt kabelförläggning av EST-kablage i spår- och servicetunnlar för utbyggnaden av blå linje från Kungsträdgården till Nacka och söderort.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna entreprenad omfattar delområde Kungsträdgården (KTG), Sofia (SFA), Hammarby Kanal (HBK), Sickla (SIK), Järla (JÄL), Nacka (NAC), Gullmarsplan (GUP), samt Slakthusområdet (SLO).