70884-2019 - PlaneringSverige-Vänersborg: Byggnation av servicedepå
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - kommande entreprenadupphandling etapp 2 spårvagnsdepån Ringön
Referensnummer: FAST 2018-00438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213352 Byggnation av servicedepå
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter planerar att handla upp projektet Spårvagnsdepå Ringön, etapp 2 som en totalentreprenad. Projektet omfattar en drifthall och en verkstadsbyggnad för spårvagnar och hårdgjorda ytor med spårvagnspår och kontaktledning.
Se bifogat dokument för mer information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213252 Byggnation av verkstäder, 45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport, 45234120 Arbeten för stadsjärnväg, 45234121 Spårvägsarbeten, 45234127 Anläggningsarbeten: spårvagnsstallar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenad