70899-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggmaterial
Referensnummer: KS-UH/2022:6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Byggmaterial för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Avtalet omfattar försäljning och leverans av diverse byggmaterial, fönster, dörrar, kök och infästningsmaterial samt tillhörande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44190000 Diverse byggmaterial, 44900000 Sten för byggnation, kalksten, gips och skiffer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling görs åt Karlstads kommun och övriga ingående parter (Karlstads Energi AB, Karlstads El- och Stadsnät, Mariebergsskogen AB, Karlsad Airport AB, Karlstad-Grums Vattenverksförbund och Karlstadsregionens Räddningstjänstförbund). Avtalstiden är 2 år med möjlighet för kommuen att förlänga med maximalt 24 månader, dock med minst 6 månader per tillfälle).