709085-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Markanläggning för lekplats
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lekplatsarbeten
Referensnummer: KS 2022/00572
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236210 Markanläggning för lekplats
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar markarbeten inför etablering av lekplatser, skolidrottsplatser, utegym och aktivitetsytor på Kommunens fastigheter. Upphandlingen omfattar även montering och underhåll av utrustning på nämnda ytor.
Avtalet omfattar både planerat underhåll och akuta underhållsarbeten. Arbeten utförs under dagtid samt beredskapstjänstgöring under kväll, natt samt helg/storhelg.
Utförande sker efter avrop från Beställaren.
AF ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AF AMA 12.För entreprenaderna gäller Allmänna Bestämmelser AB 04 för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader.
Språk under upphandling och uppdrag ska vara svenska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 50870000 Reparation och underhåll av lekplatsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen