709152-2023 - ResultatSverige-Umeå: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronisk underskrift
Referensnummer: 23189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun har behov av en lösning för elektronisk underskrift.
Målbilden är att medarbetare inom Umeå kommun, via en lösning, ska kunna skicka, ta emot och skriva under elektroniska dokument som innehåller känslig information.
Avtalet ska avse en i tiden ej begränsade nyttjanderättslicens för upphandlat system inklusive support och underhåll samt tillgång till nya versioner. I licenskostnaden ska det även ingå uppdateringar (generella förbättringar av funktionalitet) och den vidareutveckling av tjänsten som kontinuerligt sker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Båda tjänsterna, säkra meddelanden samt elektronisk underskrift, ska driftas on-prem i köparens datahall samt lyda under svensk lagstiftning och inte riskera krav på utlämning av data till andra länder.
Umeå kommun är en stor kommun med ca 13 000 anställda och ca 130 000 invånare. Baserat på denna omfattning avser kommunen göra ett stegvis införande för att ge verksamheterna chans att ställa om och förbereda sig. Därför efterfrågas en licensmodell i trappformat baserat på antal användare med målet om att uppnå en kommunlicens på det tredje (3) trappsteget.