709155-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad avseende uppförande av idrottshallar med mera inom del av fastigheten Herbariet 4 Stockholms kommun
Referensnummer: 2.3.3/2022/2947
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av anläggning för inomhusidrott och med funktioner såsom bland annat idrottshallar, rörelserum, café, omklädningsrum, personalutrymmen och administrationsutrymmen, teknikutrymmen, kommunikationsutrymmen med mera. Samt mark- och anläggningsarbeten utomhus inom entreprenadområdet. Kontraktet kommer efter avslutad upphandling att överlåtas till Nystad Stockholm Idrott och Skolfastigheter AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 175 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen