70921-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder (kost, städ, omvårdnad)
Referensnummer: 11494
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande arbetskläder (kost, städ, förskola och omvårdnad).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18200000 Ytterkläder, 18220000 Impregnerade kläder, 18230000 Diverse ytterkläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18410000 Specialkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen