709354-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringsstöd
Referensnummer: 21-04821
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Med denna upphandling avser Sjöfartsverket och Transportstyrelsen köpa administrativa och konsultativa rekryteringstjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Med denna upphandling avser Sjöfartsverket och Transportstyrelsen (nedan kallat Myndighet, Myndigheten eller Myndigheterna beroende på specifika förutsättningar för respektive myndighet) köpa hela rekryteringsuppdrag samt administrativa och konsultativa rekryteringstjänster.
Upphandlingen genomförs som samordnad upphandling för de två myndigheterna varvid Sjöfartsverket (nedan kallat Upphandlande myndighet) fått i uppdrag att genomföra upphandlingen.
Rekrytering inom Myndigheterna följer en för respektive Myndighet anpassad process. Processerna har sin grund i lagstiftning som specifikt reglerar statliga myndigheter såsom anställningsförordningen såväl som övrig lagstiftning såsom lagen om offentlig anställning, lagen om anställningsskydd, diskrimineringslagen och personuppgiftslagen. Uppdragen kräver god kännedom om och förmåga att tillämpa relevant lagstiftning.
Myndigheterna avser att köpa tjänster för hela rekryteringsprocessen eller för delar av en rekryteringsprocess. Vilka delar som är aktuella framgår av varje enskild beställning. Uppdragen kräver god erfarenhet av hantering i IT-baserat rekryteringsverktyg. HR- avdelningarna hos varje Myndighet ansvarar för helheten i rekryteringsprocessen och förser leverantören med den information som krävs för att kunna genomföra sitt uppdrag.
Myndigheterna kommer att efterfråga tjänster vid arbetstoppar och uppskattar antalet timmar som kommer att efterfrågas till cirka 320 timmar per år varav ungefär 120 timmar avser administrativa tjänster och 200 timmar avser konsultativa tjänster. Dessutom planeras avrop av cirka 50 hela rekryteringsuppdrag samt ca 25 aktiva sökningar per år. Myndigheterna garanterar inte köp av någon minsta volym.
Myndigheternas största kontor finns i Norrköping, Örebro, Borlänge och Stockholm. De allra flesta uppdragen kommer att genomföras i samband med rekryteringar till dessa orter.
Transportstyrelsen har ett separat ramavtal som omfattar rekrytering eller search av chefer i strategiskt uppdrag (som är chef över andra chefer). Därav omfattar ej detta avtal den typen av rekrytering eller search för Transportstyrelsens del.
För Sjöfartsverket gäller upphandlingen såväl rekrytering av medarbetare som chefer.