See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vidvinkelkamera för diagnostik av patologiska förändringar i ögats näthinna och choroidea, inklusive ögonbottenfotografering och OCT
Beskrivning: Denna upphandling avser en (1) vidvinkelkamera som ska användas på ögonkliniken i Lund/Region Skåne för diagnostik av patologiska förändringar i ögats näthinna och choroidea, inklusive ögonbottenfotografering och OCT. I upphandlingen ska även ingå option på ytterligare två (2) vidvinkelkameror som ska kunna avropas vid behov. Utrustningen ska vara lämplig och avsedd för användning för fotografering av centrala och yttre delarna av näthinnan och kunna leverera perifer OCT.
Föregående meddelande: 003436-2023
Intern identifierare: 2023-O000271
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000