Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av civila helikoptertjänster, regionala ramavtal
Referensnummer: A650.958/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal per avtalsområde som ska tillgodose Polismyndighetens behov av tillgängliga civila helikoptertjänster CAT och SPO inom region Nord avtalsområde Norrbotten, avtalsområde Västerbotten och Jämtland samt region Bergslagen avtalsområde Dalarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen