Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Storholmen 3 och 5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser renovering av bostäder i totalt tre etapper, varav två etapper utgör optioner. De tre etapperna utgörs av etapp E4 i Storholmen 3 (huvudkontrakt) och etapp E5 och E6 i Storholmen 5 (optioner). Första etappen, E4, innehåller 26 stycken lägenheter i två stycken huskroppar samt tvättstuga. Etapp E5 och etapp E6 innehåller totalt 50 stycken lägenheter samt en förskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 105 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45262690 Renovering av byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/06/2021Slut: 01/04/2022
Detta kontrakt kan förlängas: nej