709614-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av BankID
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av BankID
BeskrivningInera erbjuder sedan tidigare stöd för BankID vid åtkomst till bland annat vårdtjänsten 1177. Inera avser att teckna ett eget avtal för BankID vilket gör det möjligt för Inera att använda BankID för egna eTjänster såväl som att återförsälja till tredje part.
Intern identifierare2025040041
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000